Рута Демир Капија – Скопје

Си го запоставив блогот. Отворив Твитер налог (@lezhiped) и сега скоро цело време кое го поминувам на интернет, го поминувам на Твитер. Има свои придобивки. Количината и брзината на пристапот до информации е огромна. Нешто со кое што блогот не може да се носи. Но сепак на Твитер се чувствувам како во Fast food сендвичара. Премногу калорично и без џвакање. Само бутај. Блогот има малку по-ресторантско мени. И од тоа мени Ви издвојуваме: Рута Демир Капија – Скопје Bikemap мапа . Тивка, спора и емоционално пријатна рута со миризливи ноти на месец мај.

Досегашните рути ги возев до одредено место, град, каде се качував на воз и се враќав назад во Скопје. Супер се тие рути, но имаат еден мал да не го наречам проблем за мене. Самaта помисла дека треба да го “фатам” возот прави малку притисок и стрес кој ми влијае на брзината на возење “да побрзам, да не закаснам”, а со тоа и негативно влијае на вкупното уживање и дегустација. Овој пат мудро ја променив стратегијата. Решив дека прво ќе одам до некаде со воз, а потоа од таму ќе возам до дома. Нешто слично како Rob Lilwall, cycling home , но во некои микро размери.

Отворив Возен ред на Македонски железници и побарав некоја дестинација која би ми одговарала. Параметри: да е околу 100 или малку над километри и возот да тргнува рано наутро. Во игра беа две. Првата Скопје – Прилеп, а втората Скопје – Неготино. Првата ми се допаѓаше поради Плетвар. Минатата година супер си поминав, па сакав и оваа само во обратен правец. Во овој случај ќе имав околу 30км удолница, па затоа ми изгледаше лесна и поради тоа малку невозбудлива. Ќе ја возам втората. Натаму никогаш не сум бил.

Гледам, разгледувам, тргнува возот од Скопје во 6 наутро, а во Неготино е некаде пред 8. Таман, ама гледам и во Демир Капија не сум бил. Решив дека за 15 километри се исплати да слезам во Демир Капија и од таму да тргнам. ОК, си реков, а да свртам и до Кавадарци кога сум веќе таму? Отсутноста на одредено време во кое требаше да стигнам дома многу го олеснуваше планирањето. Затоа можев солидно да се ослободам. Што има врска кога ќе стасам дома!? – Една карта во еден правец до Демир Капија Ве молам!

Недела наутро, јас веќе во воз. Обично го качувам лежипедот во последниот вагон сосем на крајот од композицијата за да не пречам на останатите патници и седам со него за време на целиот пат. Малку е напорно, но инаку на секоја станица треба да станувам да го пазам да не се преврти кога возот кочи, а и торбите ми се полни па неќам да ги мислам.

IMG_20130525_061129

Демир Капија, Недела, 8.30

IMG_20130525_082603IMG_20130525_082638

Цел ден е пред мене. Поседов малку, погледнав лево -десно, ме чешаа нозете па решив да тргнам накај Неготино. Патот го имав убаво проверено на мапата, но сепак на едно место морав да употребам GPS за да не свртам во погрешна кривина. Асфалтот беше супер, времето исто така, а и јас се чувстував многу добро. За патот претходно се инфомирав и на Bike cruising каде што обично прашувам дали некој порано го има возено тој правец и во случајов препораката дека е супер беше сосем на место. За брзо време стигнав во Неготино.

IMG_20130525_094326

– До Центар само право, ми рекоа. – Да не заспиеш! Да’а’е*ам! – Каков ти е овој точак? Да’а’е*ам! Супер се осеќав. Пријатни луѓе, љубопитни. Да’а’е*ам!

IMG_20130525_100106 Од тука, Кавадарци само право. Право ама и нагоре, солидно стрмно. Се испотив. Ни во Кавадарци досега не сум бил па затоа бев среќен кога наидов на знаков.

IMG_20130525_104123

Но центарот на Кавадарци не бил “само право”. Прашав една госпоѓа, ми објаснуваше цели пет минути и ништо не ја сфатив. Си тргнав пак по моја проценка накај каде што осеќав дека би требало да биде Центар. Погрешна проценка. Пак прашав, ми покажаа на едно стрмно патче за кое никако не ми изгледаше дека води кон центарот, но сепак тргнав по него. Пак прашав. Каде ли е тој Центар? Некако цел град ми се извртел во главата, ниту знаев од каде сум дошол ниту накај да се свртам за да продолжам. Еве го! Кој става плоштад на врв на рид!?

Да се одморам решив.

IMG_20130525_111757

Падна вториот сендвич. Отворив пак GPS мапа на телефонот за да видам каде треба да свртам за Росоман. Тоа беше следната дестинација. Сфатив дека за два саати на пат јас не сум поминал ни 40 километри. Барањето на центарот на Кавадарци ми одзема премногу време. Точно е дека не се брзав, но сепак не ми се допаѓаше тој просек. Имав уште 100 километри за возење.

Тргнав и пак се подизгубив. Пак го отворив телефонот за да проверам кај сум. Аман!

Знак Росоман вика десно, ама за секој случај уште неколку пати прашав. Добро е, на прав пат сум. Па и удолница. Решив да потрошам малку од километрите и да не застанувам. Уствари морав да застанам да сликам, прекрасно беше. Воздухот беше чист па затоа се гледаше до многу далеку. Мислев тука да вметнам некои поетски видувања на пределот, но ќе оставам на сликите да пренесат.

IMG_20130525_121130

IMG_20130525_133443Уф…

Росоман па Градско па Велес. Тука веќе имам возено. Знаев кај сум и уште колку имам, па не се брзав. Напротив. Ги поставив менувачите на лежипедот во поголема брзина и полека вртев, и дишев. Ме обзема некаков мир и спокој. Ете го и Велес.

Бидејќи носам наочари со диоптер скоро цел живот, наочарите за сонце ми се нешто непознато. Си ги набавив овие темни стакла кои се закачуваат на самата рамка од наочарите (100 денари, пазар Бисер, Аеродром) и затоа ова е моја прва ваква слика.

IMG_20130525_141636

Мораше и фаца да направам, нели така треба. Yeah!

Велес. Ако се погледне убаво, некаде под крошната на дрвото може да се забележи еден лежипед.

IMG_20130525_145304Велес веќе го знам. Сум бил неколку пати. Седнав на кафе. Иако на келнерката убаво и објаснив дека сакам – Долго еспресо во голема шоља до горе истечено! (и со раката покажувам “до горе”) го донесе во голема шоља и само малку продолжено, толку сметал тој што го правел дека треба. Но навикнат сум. Ретко каде го прават како што ќе им го нарачам.

Чувствував дека сум веќе блиску до дома и немаше никаква нервоза. Ајде, уште малку. Стариот пат од Велес до Скопје проаѓа покрај вештачкото Велешко езеро, или Езеро Младост. Моментот каде што браната задржува огромна количина на вода од едната страна, а од другата има само воздух ми е чист хорор!

IMG_20130525_162057

После хорор малку пејсажи

IMG_20130525_164554

И потоа пак хорор. Делот од патот што следи Bikemap мапа е ужас. Секогаш кога го проаѓам ми се чини подолг и во полоша состојба од минатиот пат. Можеби на тие што го поминуваат со планински велосипед и не им изгледа толку страшен, но за мојот лежипед без никаква амортизација патот е вистинско мачење. Некогаш, си викам, на некој уморен патник од ваков пат може солзи на очи да му наврат.

IMG_20130525_173636

IMG_20130525_173644(овде е дури и добро)

Овој пат решив стратешки да го нападнам. Ги издишав гумите дури и под препорачаното за да бидат што помеки додека возам преку камењата. Стратегијата беше успешна. Потскокнувавме со лежипедот по камењата, но крајот сепак дојде.

IMG_20130525_174620Здрав асфалт! Победа! Слобода!

Со мене го носев и мерачот за притисок (стратегијата ми беше спремна) и си ги напумпав гумите назад до 42psi или нешто малку под 3 бара што открив дека е притисок кој најмногу ми одговара, ни меко ни тврдо.

Охохо, удолница до Катланово. Застанав и од продавницата си се почастив едно чоколадо со експандиран ориз. Целото го изедов. Малку уморен, но среќен, тргнав по последното делче од патот до дома. ‘Ржаничино, Петровец, Идризово, Јурумлери, Трубарево, Маџари, преку мостот Близнаци доле на кеј покрај Вардар.

Honey, I’m home!

IMG_20130525_111832

Advertisements

5 thoughts on “Рута Демир Капија – Скопје

  1. Odlicna tura 🙂 Jas i brat mi na 1vi maj pred edna godina bevme po ovoj pat, ama od doma (Skopje) do Demirkapija i nazad (sevkupna voznja okolu 9ipol saati i 238km pominati+pauzi). Edinstveno nesto sto me sprecuva sekoj den da go vozam toa e losiot pat pred velesko ezero (togas vozev so michelin xc 26″), ne znam kako stignav do doma bez da mi se dupne guma 🙂 Inace patot e mnogu opusten za vozenje, i kaj i da e pak ke go vozime 🙂

  2. Пингување: Три дена јавање | Лежипед

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s