Јазично катче

Како да кажеш Лежипед на:

 • Албански –
 • Англиски – recumbent, recumbent bicycle
 • Босански –
 • Бугарски – лигерад
 • Германски – Liegerad
 • Грузиски –
 • Грчки –
 • Дански – liggecykel
 • Холандски – ligfiets
 • Италијански – bicicletta reclinata
 • Јапонски –
 • Кинески –
 • Летонски –
 • Литвански –
 • Полски –  poziomki, rover poziomy
 • Португалски – bicicleta reclinada
 • Романски –  bicicletă recumbentă
 • Руски – лигерад
 • Словачки –
 • Словенечки – ležeče kolo, lezikolo
 • Српски – лежечи бицикл
 • Турски –
 • Унгарски –  fekvőkerékpár
 • Фински –  Nojapyörä
 • Француски – velo couche
 • Чешки – lehokolo
 • Шведски – Liggcykel
 • Шпански – bicicletas reclinadas (Перу – reclineta)

– Листата е Under Construction. Ако имате забелешки за точноста, пишете ми. Ако сакате да ја дополните листата со друг јазик само напред!

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s